Ülemiste Citys käivitub rattateede pilootprojekt
Augustis käivitame koostöös Tallinna linnaga linnakus rattateede pilootprojekti, mis kestab 01.08.22-30.09.22. Selle raames muutuvad Lõõtsa ja Valukoja tänavad osaliselt ühesuunaliseks, et teha rohkem ruumi ratastega liiklejatele. See on märgiline samm meie tulevikuvisiooni suunas – autovaba linnaku süda, mis kuulub jalakäijatele ja ratturitele.
Koostöös Tartu Ülikooli teadlastega uurimustööd tehes on selgunud, et meie linnaku inimesed istuvad päevas 5-8 tundi. See on aga kõrge terviserisk, kuna isegi üks tund trenni ei aita istumise mõju olematuks teha ning tervist toetada. Seetõttu soovitavad teadlased meie linnaku inimestel leida ka muid aktiivseid liikumise vorme nagu jalgsi või rattaga tööle tulemine.
Sestap testime koostöös Tallinna linnaga augustis ja septembris Lõõtsa ja Valukoja tänava osaliselt ühesuunaliseks muutmist, et läbi selle luua liikumisruum ratturitele ja tõukeratastega liikujatele. Piloodi tarvis oleme koostöös Boltiga lisanud ka tõukerataste laadimise jaamasid, et oleks võimalik erinevaid liikumisviise kombineerida tulles näiteks bussiga tööle ja koju minna tõukerattaga.
Seoses pilootprojektiga on bussiliinide 7, 15, 49 ja 65 liikumisteed ning bussipeatuste asukohad Ülemiste Citys muutunud 01.08.22-30.09.22. Lõõtsa tänava Dvigateli bussipeatus asub aadressil Keevise 10 ning Valukoja tänava Lõõtsa bussipeatuse asemel saab kasutada aadressil Valukoja 12 asuvat bussipeatust. Bussiliinide 64 ja 45 liikumistee jääb samaks.
Samuti on ajutiselt muutunud liikluskorraldus autoga liiklejatele. Suur-Sõjamäe tänavalt pääseb linnakusse Keevise, Ääsi ja Sepapaja tänavate kaudu. Sissesõit on piiratud Lõõtsa tänavale Suur-Sõjamäelt ning Valukoja tänavale Keevise tänavalt. Lõõtsa ja Valukoja tänavatel on osaliselt ühesuunaline autoliiklus. Lisaks on läbipääs üle Valukoja ja Lõõtsa tänava ristmikult, kui sõita linnakusse Lõõtsa tänava lõuna poolt. Kõikidesse parklatesse ning hoonetesse on siiski ligipääs tagatud.
Projekt on osa Ülemiste City kaasava linna kontseptsioonist, mille raames tehakse nii enne kui pärast liikluskorralduse muudatust linnaku inimestega intervjuusid, et saada väärtuslikku sisendit, millist linnaruumi meie Ülemiste City talendid soovivad tulevikus näha. Lisaks kogutakse Fyma tehisintellekti ja Bikeepi rakenduse abil andmeid selle kohta, kuidas on muutunud ratturite arv. Näeme, et see projekt aitab ka Tallinna linnal katsetada ja mõista kuidas linnakeskustes tehtavad liikluskorralduse muudatused aitavad luua turvalist ja inimsõbralikku keskkonda.
Suvel käivitasime linnakus ka jalgrattaga tööle väljakutse koos Activate’iga, et motiveerida kõiki kogukonnas veelgi enam jalgrattaga tööle tulema. Väljakutse lõpus loosime kõigi tublide ratturite vahel välja Ampleri Axel elektrilise jalgratta. Väljakutses osalemine on lihtne – tule rattaga tööle ning registreeri oma sõit QR koodi skännimise kaudu. Koodid asetsevad Bikeepi rattahoidikutel, dušširuumides ning teistes rattahoiu kohtades.
Rattaga tööle tulemiseks oleme loonud mugavad võimalused rataste hoiustamiseks ning lisaks on võimalik paljudes meie hoonetes kasutada pesuruume koos võimalusega oma asju hoiustada. Kõigi võimaluste kohta leiad rohkem infot siit.