Uudised

Ülemiste linnaku uus maamärk on „Ülemiste tüdrukust“ inspireeritud purskkaev

,   2 minutit lugemist

Täna avati Ülemiste Citys vihmavarjukujuline purskkaev, mille autoriteks on sepakunstnikud Risto Tali ja Rainer Kaasik-Aaslav. Von Bombi ehk Eesti šabloonikunstniku Indrek Haasi „Ülemiste tüdrukust“ inspireeritud purskkaev asub Viktor Palmi maja (Lõõtsa 1A) esisel Viktori väljakul.

„Uus purskkaev rikastab oluliselt Ülemiste linnaku keskkonda, lisades siia ühe linnadele omase liikuva ja elava elemendi,“ sõnas Niko Pulli, Technopolis Holding OY tegevjuht. „Ühel korralikul linnaväljakul peab alati midagi toimuma – voolav vesi sümboliseerib nimelt elu ja vitaalsust, millest linnaku kohalikud inimesed ja külalised saavad nüüdsest inspiratsiooni ammutada.“

„Tänasest saab linnakus valida, kas soovid vaadata voolavat vett või töötavat inimest, neid mõlemaid võib ju lõputult jälgida,“ sõnas Technopolis Ülemiste AS juhatuse esimees Gert Jostov. „Viktori väljakul on lehvivad lipud samuti olemas, seega täiuslikkusest on puudu ainult elav tuli. Seda viimast on linnakusse keeruline tuua, kuid õnneks on purskkaev valgustatud ning see annab kõige parema esteetilise ja emotsionaalse efekti just õhtuti.“ 

Kunstnike sõnul hakkas töö purskkaevu kallal pihta juba 2021. aasta veebruaris ning selle aja jooksul muutus nii kontseptsioon kui asukoht. „See töö on meil mitmes monumentaalskulptuur. Eelnevad tööd on valminud üle Eesti, kuid nüüd võib öelda, et oleme ka Tallinnas jala maha saanud,“ sõnas ehtekunstnik Rainer Kaasik-Aaslav.  

Risto Tali sõnul prooviti esmalt luua ideaalset rauast tüdrukut, kuid selgus et, seda ei osata teha. „Nüüd saavad „Ülemiste tüdrukuga“ mõõtu võtta kõik naised, sest purskkaev muutub interaktiivseks siis, kui julged sangast kinni haarata ja poseerida,“ lausus Eesti Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti eriala töötoa meister Risto Tali.

„Ülemiste vari“ on 2,5 tonni kaaluv ning 4,5 meetrise diameetriga purskkaev, mille kõrgeim punkt on maapinnast 3,5 meetri kõrgusel. Vihmavari kinnitub maapinda kahe vundamendielemendiga ning vihmavarju käepide kinnitub 7 meetri pikkusesse basseini, mis kujutab Ülemiste järve.  

Purskkaevu jaoks saadi inspiratsiooni 2015. aastal kunstnik Von Bombi poolt loodud “Ülemiste tüdrukust”. 33 x 60 meetrit suurel seinamaalil on kujutatud noort neidu punase vihmavarjuga, mille taustal on binaarkoodist vihmapiisad. Koodist saab kokku lugeda Debora Vaarandi poeemi “Ülemiste vanake ja noor linnaehitaja”.

Purskkaevu ehitamiseks vajalik betoon saadi Nordecon Betoonist, terase tarnis ning andis sellele õige vormi First in Service, vee pani liikuma Basseinitehnika. Arhitektuurilist lahendust aitas leida Koko arhitektuuribüroo.

Seotud uudised

Kõik uudised

Viimased uudised

Kõik uudised