Uudised

Uus tänavakunst Ülemiste Citys tõmbab tähelepanu kliimaaktivismile

,   2 minutit lugemist

Mondo kampaania #IShareHerPower värskeim teos on Ülemiste City linnakus asuv Lex Zoozi üle 7 meetri kõrgune seinamaal, mis võtab fookusesse metsakaitse. Lex Zoozi töö on inspireeritud keskkonnaaktivisti Wangari Maathai tegevustest.

Foto Marek Metslaid

„Valisin oma teose teemaks “metsakaitse”, sest see teema on mulle lähedane ja ühtlasi on see probleem, mis on aktuaalne ka Eestis. Uuringud on juba näidanud, et metsade raadamist ei kontrollita ja sellel võivad olla meie riigile tõsised kliimatagajärjed. Wangari Maathai astus 50 aastat tagasi, kui kaitseorganisatsioone polnud, peaaegu üksi välja, et kaitsta Aafrika metsi ülemaailmsete tööstus- ja naftaettevõtete eest, mis hävitasid Keenia ja kogu Aafrika ökosüsteemi. Arvan, et sellise naise eeskuju teades peaks inimestel natuke häbi olema, kui tähelepanematud me looduse suhtes oleme tehes nägu, et probleeme polegi. Lõppude lõpuks on oht, et võite midagi pöördumatult kaotada, ilma ühelegi probleemile piisavalt tähelepanu pööramata,” ütles kunstnik Lex Zooz. Tänavakunstiteos asub Ülemiste Citys aadressil Valukoja 5.

Kampaania #IShareHerPower eesmärk ongi rääkida läbi tänavakunsti sellest, kuivõrd tugevalt mõjutavad kliimamuutused soojema kliima ja madalama sissetulekuga riikide inimeste igapäevaelu. Kampaania soovib tõsta esile naissoost kliimaaktivistide panust ja võitlust tuleviku nimel erinevates maades.

Kampaania raames valmib Tallinnas neli suuremat tänavakunstitööd neljalt professionaalselt kunstnikult, toimub kunstikonkurss noortele ning viiakse läbi tänavakunsti tutvustavad giidituurid Tallinna linnaruumis. 

Tänavakunsti teoste valmimisega paralleelselt antakse välja naisaktivistidest inspireeritud kleepsualbum ning toimub 15-25 aastastele noortele suunatud kleepsukavandite konkurss. Konkursi eesmärk on, et Eesti noored mõtestaksid endale sobiva kunstivormi kaudu keskkonnaga seonduvaid väljakutseid ning leiaksid motivatsiooni juba tegutsevate keskkonnaaktivistide tegudest.

Kampaania #IShareHerPower sündis koostöös MTÜ Rural Urban Art ja MTÜ Lasnaideega. Tänavakunsti tööde valmimise järel korraldab Mondo koos Lasnaideega giidituure, mis võimaldavad tutvuda nii sündinud kunstiteoste kui ka inspiratsiooniks olnud aktivistide tegevustega. Täpsemad tuuride kuupäevad kuulutab Mondo välja oma kodulehel ja sotsiaalmeedias.

Kõiki kampaania tegevusi saab jälgida sotsiaalmeedias teemaviitega #IShareHerPower.

Tänavakunsti kampaaniat #IShareHerPower rahastavad Euroopa Komisjon ja Eesti Rahvusvahelise Arengukoostöö Keskus – ESTDEV. Tööde loomist toetab värvidega AkzoNobel ja tõstukitega Ramirent.

Seotud uudised

Kõik uudised

Viimased uudised

Kõik uudised