Uudised

Tuleviku linna häkaton: missuguseid on tuleviku linna nutikad bussipeatused?

,   3 minutit lugemist

23.-25. oktoobril korraldati TalTech Mektory ning Ülemiste City poolt uudne Tuleviku linna häkaton, mille käigus Eesti suurimate linnakute praeguseid ning tulevasi väljakutseid lahendama asuti.

Häkaton võib mõnele tulla uudse sõna ning nähtusena, sestap võib seda lahti seletada kui agiilset meetodit probleemide lahendamiseks ning innovaatiliste ideede arendamiseks. Tavapäraselt toimuvad häkatonid nädalavahetuseti ning seda 48 või 72 tunni jooksul. Häkatoni lõpp-produktiks on alati kas prototüüp või toote presentatsioon.

Tuleviku linna häkatoni korraldas TalTech Mektory uusettevõtluse keskus. Innovatsiooni looval häkatonil osales üle 100 tudengi kaheteistkümnest erinevast õppeasutusest, kes töötasid tiimidena välja 18 nutikat tuleviku linna lahendust TalTechi, Tehnopoli ja Ülemiste City väljakutsetele. Väljakutsed olid koondatud kolme suurema teema alla: mobiilsus, ringmajandus ja kogukond.

Häkatonil kasutatakse uudset Google Design Sprint meetodit

Tuleviku Linna häkatonil kasutati ideede väljaarendamiseks Google disainisprinti, mille raames läbitakse paari päeva jooksul kõik tootearendamise faasid alates probleemi defineerimisest ja idee valideerimisest kuni prototüübi loomise ja kasutajatestideni välja.

Tavapäraseid võtteid kasutades võib sama tulemuseni jõudmiseks kuluda mitu kuud või isegi aastaid, disainsprint mahutab selle aga paari päeva sisse.

Teistsugust metoodikat kasutati esmakordselt ka tiimide moodustamisel. Tavaliselt jäetakse häkatonidel tiimide moodustamine osalejate ülesandeks, mis omakorda võib tähendada tiimide kompetentsi tasakaalust välja viimist. Kui ühes meeskonnas on kolm inseneri ja mitte ühtegi turundajat või vastupidi, siis võivad hakata puudujäägid ilmnema.

Merekonteinerid, ühendavad platvormid ning nutikad bussipeatused

Häkatoni võidutiimide vahel läks jagamisele 11000 eurot ning lisaks anti välja mitmeid eriauhindu ka partneritelt. Esikoht (3000€) läks tiimile Techway, kes ühendas mängulist probleemilahendamise meetodit kasutades TalTechi ja Tehnopoli linnakuid ning selles tegutsevaid tudengeid ja (idu)ettevõtted.

Kaks nutikate ning inimsõbralikele bussipeatustele keskenduvat meeskonda pälvisid ka Ülemiste City välja antud Ülo Pärnitsa nimelise stipendiumifondi eriauhinnana 1500 eurot.

Näiteks SmartStop teeb ühest külmast ja igavast bussipeatusest modulaarse avaliku ruumi, mis pakub inimestele palju rohkemat kui tavaline peatus. Lahendus koosneb moodulitest, mida saab vastavalt vajalikele funktsioonidele kokku panna ning nende asetus toimub tuulte analüüsi järgi, mis teeb uue peatuse ilmastikukindlamaks.

Kõige täiuslikum versioon sisaldab kahte taastuvenergia generaatorit ja akut, mis energiat kogub; kahte ekraani: esimene kuvab uudistevoogu, ning teisel ekraanil on võimalik inimesel näha kogu vajalikku infot saabuvate busside kohta.

Edasiste mudelitega kaasnevad kohvi ja snäkkide müügiautomaadid, lisadena saab valida Bolt’i tõukeratta laadimisdoki, WiFi kasutamisvõimaluse, ekraani visiitkaartide ja tööpakkumiste jaoks, tuuleturbiinid, nutiseadmete laadimiseks USB-pordid ning ka puhkealad bussijaama ümbrusesse.

“Erinevad kriisid on olnud läbi aegade innovatsiooni käivitajaks. Targad ettevõtted ja asutused investeerivad just praegu innovatsiooni ja tuleviku talentidesse. See on ainuke viis, kuidas järjest süvenevaid kriise (nt kliimakriis, tervishoiukriis) tulevikus üle elada.

Oli rõõm näha, et uudset innovatsioonisprinti ja tiimide komplekteerimise süsteemi kasutades võrsus sündmuselt mitmeid lootustandvaid ideid, keda erinevate programmide ja mentortoe abil edasi aitame,” kommenteeris Kaisa Hansen, Mektory uusettevõtluse juht ning sündmuse peakorraldaja.

Auhindadele lisaks avanesid võimalused uute programmide proovimiseks

Häkaton võõrustas ka mitmeid külalisi ning inspiratsioonesinejaid, kelle hulka kuulusid näiteks Ralf-Martin Soe (TalTech), Sandra Särav (Bolt), Kaisa Hansen (TalTech Mektory) ja Katrin Sulg (Ülemiste City).

Väljatöötatud lahendusi hindas ekspertidest koosnev paneel, kuhu kuulusid Ragmar Saksing (Tehnopol), Kaisa Hansen (TalTech Mektory), Katrin Sulg ja Ljudmila Pihel (Ülemiste City), Lev Dolgatsjov (ESTBAN), Toomas Türk (Tallinna linn), Hannes Virkus (Ajujaht), Jana Budkovskaja (Prototron) ja Rain Kask (Telia).

Eriauhindadega aitasid kaasa Ajujaht, Prototron, Telia, Myfitness, UMA Workspace, Be More, Orkla, Tehnopol, ESTBAN, Latitude59, sTARTUp Day, Robotex, Comodule, Ösel Birch. Auhindadele lisaks, ootavad võitjaid kasvu ja skaleerimise töötoad Soomes ja Riias ning jaanuaris Eestis toimuv inkubatsiooniprogramm.

Seotud uudised

Kõik uudised

Viimased uudised

Kõik uudised