Uudised

Tudengid visandasid Ülemiste linnaku tulevikku: kaasavast identiteedist rohelise linnani

,   3 minutit lugemist

Ülemiste linnakusse kogunesid rahvusvahelise äri- ja haridusvõrgustiku raames üliõpilased Soomest, Norrast, Taanist ja kolmest Balti riigist, et kaardistada teadmiste ja talentidega ja digitaalse linnakuga seotud väljakutseid ning pakkuda välja uusi lahendusi.

Pärast kahte päeva Ülemiste linnakus ja seda esindava 12 ettevõtte külastamist, rahvusvaheliste tiimide ühiseid ajurünnakuid ja networkingut panid üliõpilased kogu loodud tarkuse kokku ja tegid ettepanekuid, kuidas neile olulisena tundunud probleeme lahendada.

Roheline jõuab linnakeskkonda

Esimesena otsis Green Boat nime kandnud grupp lahendust sellele, kuidas leida Ülemistel nagu paljudes maailma linnakeskkondades tasakaal urbaniseerumise ja looduskeskkonna vahel. “Me veedame liiga palju aega kunstlikus keskkonnas, me ei mõtle loodusele ega pööra selle kaasamisele linnakeskkonda piisavalt tähelepanu,” oli nende sõnum. Lahendusena pakkusid nad välja mitu lähenemist alates teadlikkuse tõstmise kampaaniatest ja haridusprojektidest kuni moodsate kasvuhoonete loomisele.

Kõige väiksemad sammud loodusliku keskkonna poole võiksid alata sellest, et Ülemistel olevate ettevõtete vahel korraldada väikse sportliku hasardiga võistlus näiteks plastik-joogipudelite taaskasutamiseks. Samm veelgi edasi oleks permakultuuride loomine: see on põllumajanduse edendamine, mis jäljendab looduslikke mustreid linnakeskkonnas. Võimalik äärmuslik samm oleks luua näiteks kasvuhooned, kus kasvatada aiakultuure kas lihtsalt loodusliku keskkonna edendamiseks või kohalikele söögikohtadele tooraineks.

Tudengite ja tööandjate kohtumine

Üliõpilased grupist Oh Boy! pakkusid välja lahenduse, kuidas Ülemiste ettevõtted saaks paremaid kontakte Tallinna tudengitega, kes võiksid olla nende potentsiaalsed ja talendikad uued töötajad.

Sündmus nimega Smart City Challenge võiks toimuda kaks korda aastas, aprillis ja oktoobris kolmepäevase hackaton’ina. Esmalt saaks Ülemiste ettevõtted end tutvustada ja välja pakkuda ka probleeme, millele nad lahendusi otsivad. Pärast päevast ühist mõttetööd toimuks innovatiivsete lahenduste esitlemine. “Selline networking aitaks üliõpilastele tutvustada ettevõtteid, kuhu nad võiks tulevikus tööle asuda. Ettevõtted jällegi saaks värskeid ideid ning kohtuksid võimalike tulevaste töötajatega,” pakkusid Oh Boy grupi tudengid.

Identiteet, mis kutsuks inimesi kokku

Kolmandaks pakkusid i3 nime taha koonduvad üliõpilased värskenduse Ülemiste brändile. “Paljude linnade probleem on see, et need on küll üles ehitatud, kuid neil pole seda hinge, mis paneks inimesi sinna ihkama. Väärtuslik on see identiteet, mis loob linnale eripära ja toob inimesed kohale.”

Nende ettepanek on Ülemistet tutvustada hüüdlausega “City of U”. “U nagu “you” keskenduks inimesele, ükskõik, kas ta juba töötab siin või käib külas. Laiemalt peaks Ülemiste saama kohaks, kus on elu ka väljaspool tööaega, et siin tekiks atraktiivne keskkond kõikidele ja igal ajal.”

Kasutajasõbralikum liikumisskeem linnakus

Viimasena üles astunud grupp nimega Blondy’s+1 juhtis tähelepanu igapäevastele väikestele asjadele, mida parandada: Ülemiste linnakus orienteerumine, tänavate ja majade tähistus, prügi sorteerimine, teekasutus autode, inimeste ja jalgrataste vahel ning märkide ja viitade kasutus.

“Meie mõte on praegune Ülemiste jagada nelja piirkonda, igaühte neist tähistaks üks eristuv värv. Värvidega võiks kvartalid eristada isegi tänavatele vastavaid jooni tehes, samuti Ülemiste hooned märgistada suurte, valgustatud, silmatorkavate siltidega, mis seoks iga hoone tema piirkonnaga,” pakkusid tudengid. Kuna autoliiklus linnaku sees on pigem madala kiirusega, võiks soodustada jalgrataste liikumist samadel teedel.

Koostöö ettevõtete ja ülikoolide vahel

Koostöö seitsme riigi partnerkooli vahel toimub Põhja- ning Baltimaade äri- ja haridusvõrgustiku “Building Educational Cooperation in Smart City” raames. Selle eesmärk on teha koostööd äri, hariduse ja töökeskkonna alal ettevõtete ja ülikoolide vahel, et luua uusi tuleviku linnale ja haridusele olulisi lahendusi, jagada rahvusvahelist kogemust ning õppida parimatelt, kuidas leida, kaasata ja hoida talente.

Koostöövõrgustikku on kaasatud järgmised Ülemiste City linnaku ettevõtted ja organisatsioonid: Let´s do it World Foundation, Zone Media, ABB, ITL, Helmes, Restoran “Juur”, Maksu- ja Tolliamet, Securitas Eesti, SA Innove, Tallinna Lennujaam, Eesti Rahvusvaheline Maja, MoveMyTalent, Mainor, Mainor Ülemiste, Tehnopolis Ülemiste.

Tudengid ja õppejõud on linnakut arendamas järgmistest kõrgkoolidest: Oulu University of Applied Sciences, Tampere University of Applied Sciences, Norwegian University of Science and Technology, Aalborg University, University of Akureyri, Vilnius College, Vidzeme University of Applied Sciences, Estonian Enterpreneurship University of Applied Sciences, International School of Tallinn (rahvusvaheline üldhariduskool), University of Akureyri.

Võrgustik on ellu kutsutud Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor ja Ülemiste linnaku arendajate poolt Nordplus programmi toel ning selle eesmärgiks on toetada Tuleviku linnaku rahvusvahelistumist ja vaimse keskkonna arengut.  Sellel aastal toimub veel kaks võrgustiku kohtumist IT ja digitaliseerimise ning töökohapõhise õppe teemadel.

Seotud uudised

Kõik uudised

Viimased uudised

Kõik uudised