Uudised

Ülemiste City piloteerib nutikaid prügikaste

,   2 minutit lugemist

Cleveringi ja Ülemiste City koostöö sai alguse Negavat 2020 programmist, kus Clevering oma nutikate prügikastide ideega osales ning saavutas kolmanda koha. Programmi raames leidis Ülemiste City, et idee sobituks suurepäraselt ka Ülemistele, et motiveerida siinseid töötajaid ja elanike teadlikumalt prügi sorteerima.

Cleveringi ühe looja, Eerik Sven Puudisti sõnul sai see lugu alguse kahe aasta eest, kui nende tiimi liige Mart Sõmermaa, kes on hariduselt tarkvaraarhitekt, mõtiskles pikalt selle üle, kuidas saaks prügi veel efektiivsemalt sorteerida.

Cleveringi prügikasti kaane avamiseks vibutad kas rohelist kaarti või paned äpi vastu lugejat prügikastil. Kaas avaneb, viskad oma pakendiprügi kasti ja jätkad teekonda. “Natukese aja pärast kuuled taskus kerget kõlli, et said äpi kaudu teate, mis kas ütleb, et ära antud prügi oli sobilik ja sulle laetakse tänutäheks paar preemiapunkti, või oli selles natuke probleeme, millele võiksid järgmine kord rohkem tähelepanu pöörata,” rääkis Puudist.

Selleks, et prügikast hakkaks äravisatud kraami edaspidi ise tuvastama, teeb Clevering praegu prügist hulga pilte. “Fotode põhjal saame hakata välja treenima närvivõrke, mis prügi meie eest tuvastavad ja liigitavad,” ütles Puudist. Vahepeal vaatab ka inimene potentsiaalselt vigased fotod üle. “See on suur-suur töö. Alguses loodame jõuda nii kaugele, et meil on prahist fotod ja kui prügivedaja tuvastab, et kasti on pandud väga vale asi, saab selle pildi järgi kindlaks teha,” selgitas Puudist.

Cleveringi prügikast on mõeldud vaid pakendite kogumiseks. “Sellest on lootus saada uut materjali ja tooteid, aga ainult tingimusel, kui pakend on korralik ja puhas,” rääkis Puudist. Pakendite kogumises on Puudisti sõnul praegu paar suuremat muret. “Üheks probleemiks on see, et isegi kui kümme inimest teevad laitmatut tööd, aga tuleb üks, kes viskab prügikasti tahtmatult või hoolimatusest pooliku tomatimahlapaki, mis määrib ära kõik pakendid, läheb tema tõttu kümne eelmise töö vett vedama,” rääkis Puudist. “Seega on äärmiselt oluline tagada, et kõik, kes prügikastile ligi pääsevad, oleks piisavalt informeeritud, kuidas seda kasutada,” jätkas Puudist. “Ja kuna pakendite sorteerimine nõuab inimeselt kodus teatavat lisatööd, oleks oluline teda motiveerida ja premeerida.”

Kui inimene on prahi õigesti sorteerinud, saab ta tänutäheks prügipunkte. “Meil on plaanis teha koostööd kohalike omavalitsuste ja erafirmadega, et pakkuda kasutajale tänutäheks pürgipunkte, mis annavad soodustusi kohalike omavalitsuste ning teiste partnerite teenuste eest tasumisel,” rääkis Puudist. “Kohaliku omavalitsuse teenustest võiks soodustus laieneda näiteks parkimisele ja kultuuriasutuste piletitele, Tartus ka jalgrattalaenutusele ning ühistranspordile,” sõnas ta.

Cleveringil on plaan paigaldada nutikaid prügikaste nii kontoritesse kui ka linnadesse. Praegu näiteks katsetab firma oma esimesi tarkvaraga varustatud prügikaste Ülemiste linnakus. Eesmärgiks on treenida programm prahti ära tundma.

Lisainfot Cleveringi lahenduse kohta leiad siit: https://clevering.ee

Seotud uudised

Kõik uudised

Viimased uudised

Kõik uudised