Meet the future of artificial intelligence

Open lecture about the future of artificial intelligence and its benefits to business. There will also be a demonstration of the unique ABB dual arm collaborative robot YuMi, the first of its kind in the whole world.

The lecture is free, but the number of participants is limited. Please register here: https://bit.ly/2JWyRg3

Come and learn about the plans for e-Estonia and how AI can help both the public and private sectors. The speakers are leading experts in their field and entrepreneurs so grab this opportunity to learn more on the subject and get a competitive edge.

PROGRAMME

Marten Kaevats (EST) | Digital Innovation Adviser at the Government Office and the Prime Minister’s IT Adviser

„Governing the Future”
What will our digital society look like in 10, 20 and 30 years from now, where are we heading and who helps us get there? Marten is one of the great visionaries of Estonian digital innovation, he will share his experience about the achievements of e-Estonia to date and speak about the key changes and trends that can be expected in the future.

Roksolana Sliusar (EST) | Automation Specialist at ABB

Presentation of the unique ABB dual arm collaborative robot YuMi, the first real collaborative robot in the whole world. In addition, Roksolana Sliusar, Automation Specialist at ABB will speak about automating business processes and using networked robotics in offices.

Mats Kyyro (FIN) | Head of Discovery Team at OP Financial Group

„I Know You: Building a Facial Recognition Payment System in Finland”
Mats works as an Experimentation Designer at OP Lab, OP Financial Group’s internal accelerator, helping founders ask the right questions and validate their product ideas in the leanest and most practical way possible. Previously he has led new product discovery in the Lab and worked on making emerging technologies like facial recognition a viable reality for banking.

Tõnis Jaaniste (EST) | Chief Engineer at Milrem Robotics AS

„AI in the Defence Industry and Military”
How did Milrem Robotics become the flagship of the Estonian defence industry? What is the role of AI in improving their products and how will the society benefit from it?

The working language of the event is English and the moderator is lecturer of the Estonian Entrepreneurship University of Applied Sciences Andrei Hrustaljov.

The open lecture is organised within the framework of the Building Educational Co-operation in Smart City / Nordplus Horizontal project.

/ EST /

Avatud loeng: “Tutvu tehisintellekti tulevikuga”
Milline on tehisintellekti tulevik ning kasu ettevõtlusele. Oma silmaga saab näha ka ABB kahekäelist koostöörobotit YuMi, mis oma unikaalse ehituse poolest on esimene päris koostöörobot maailmas.

Sündmus on tasuta, aga kohtade arv piiratud. Palume registreeruda siin: https://bit.ly/2JWyRg3

Tule ja uuri, kuhu suundub Eesti oma IT-riigi kuvandiga ning kuidas tehisintellekt aitab avalikku ja erasektorit. Räägivad oma ala tipud ning ettevõtjad – omanda teadmisi ja ole konkurentidest sammu võrra ees.

KAVA

Marten Kaevats (EST) | Riigikantselei digi-innovatsiooni nõunik ja eestvedaja ning peaministri IT-nõunik

„Tuleviku valitsemine“
Milline saab olema meie digiühiskond 10, 20 ja 30 aasta pärast ning kuhu liigume ning kes meid sellel teel aitavad. Marten on meie riigi digi-innovatsiooni üks suurtest visionääridest ning ta jagab oma seniseid kogemusi meie edukast digiriigist ning annab ka ülevaate tuleviku olulisematest muudatustest ja trendidest.

Roksolana Sliusar (EST) | ABB automatiseerimise spetsialist

ABB kahekäelise koostööroboti YuMi esitlus, mis oma unikaalse ehituse poolest on esimene päris koostöörobot maailmas. Lisaks räägib ABB automatiseerimise spetsialist Roksolana Sliusar äriprotsesside automatiseerimisest ja võrgurobotite juurutamisest kontorikeskkonnas

Mats Kyyro (FIN) | OP Financial Groupi avastusmeeskonna juht

“Ma tean sind: näotuvastusel põhineva maksesüsteemi ehitamine Soomes“
Mats töötab eksperimentide disainerina OP Lab’is, mis on OP Financial Groupi sisemine kiirendi, see aitab asutajatel küsida õigeid küsimusi ja valideerida oma tooteideid praktilisimal meetodil. Ta on varem Lab’is juhtinud uue toote avastamist ja töötanud uute tehnoloogiate nagu näotuvastuse muutmisega toimivaks reaalsuseks panganduses.

Tõnis Jaaniste (EST) | juhtivinsener, Milrem Robotics AS

„AI sõjatööstuses ning militaarias“
Kuuleme, kuidas Milrem Robotics tõusis Eesti kaitsetööstuse lipulaevaks ning kuidas tehisintellekt aitab neil enda toodet paremaks muuta ning millised on selle plussid ühiskonnale.

Inglise keeles toimuvat sündmust modereerib Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor lektor Andrei Hrustaljov.

Avatud loeng toimub „Building Educational Co-operation in Smart City“ / Nordplus Horizontal projekti raames.

#ulemistecity #nordplus #digitalization #artificialintelligence

Vaata lisaks

Kõik sündmused